NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Международен фестивал на любителските исторически филми
2925
Цветни аспекти

Международен фестивал на любителските исторически филми

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите.  Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма

| 26 Юни 2024, 15:27 ч.
 Международен фестивал на любителските исторически филми
Международен фестивал на любителските исторически филми
Снимка © Община Шумен

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Авторът на "Игра на тронове" Джордж Р. Р. Мартин потвърди, че е възобновена работата по проекта за телевизионен спин-оф "Десет хиляди кораба", който беше спрян преди време, предаде ЮПИ. 

Мартин съобщи в блога си, че носителката на награда "Пулицър" Ебони Бут работи по нов сценарий за проекта. 

"Когато не пише и не продуцира наградените си пиеси на и извън Бродуей, тя е ангажирана от мен и HBO да работи по нов пилотен филм за "Десет хиляди кораба", спин-оф на "Игра на тронове" за кралица Нимерия и Ройнар", казва Мартин за Ебони Бут. "Всички сме много развълнувани от този проект…, макар че все още се опитваме да разберем как ще платим за десет хиляди кораба, триста дракона и гигантски костенурки".

Първоначално пилотният филм е написан от сценариста Брайън Хелгеланд, който разказа пред уебсайта Inverse, че Мартин е харесал работата му, но от HBO са решил

Врачанският художник Александър Василев – Василевса представя в Париж едни от най-добрите български атлети, чрез изложба, която съчетава изкуството и спорта и е без аналог в света, съобщи самият той . 

Изложбата е българското участие в така наречената културна олимпиада, която ще се провежда във френската столица успоредно с най-голямото световно спортно събитие. Тя се организира по покана на Българския културен институт в Париж и лично от неговия директор Десислава Бинева.  

Изложбата се открива днес и в нея са включени най-вече платна от специалните съвместни проекти на художника с различни атлети. От 10 години врачанският творец създава картини - мозаечна живопис, които преди това спортисти, доказали се в своя спорт на световно ниво, са докосвали с четка или оцветени ръце. Затова и изложбата се казва „Споделени движения“.

„Това е моята почит към

Колекционерската изложба "Кралско вълшебство от порцелан" е подредена в Културно-информационния център "Безистен" в Ямбол. В нея са представени близо 100 експоната от висококачествен и рядък порцелан от края на ХVІІІ в. до края на ХХ век.

Подредени са предимно изящно изрисувани комплекти или отделни чинии. Изобразените върху тях крепости, замъци, гербове, църкви, светци, пресъздават културно-историческото наследство и природното богатство на Люксембург – една от най-малките държави в Европа и единствената в света със статут на Велико херцогство. Порцелановите изделия са изработени между 1780 г. и 2000 г. във фабриките на "Вилеруа и Бох" (Villeroy & Boch).

Колекцията е притежание на спортния психолог Атанас Атанасов. Изложбата може да бъде разгледана в Ямбол до края на юли, като входът е свободен, казаха домакините от Културно-информационния център "Безистен".

Спектакълът „Съседите отгоре“ ще се играе в Летния театър в Шумен на 27 август. Режисьор на постановката е Емил Марков, сценограф е Марина Янева. На сцената са актьорите Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Емил Марков и Иван Бърнев.

Силвия Петкова съобщи, че предстои да стартира третият сезон, в който ще се играе спектакълът "Съседите отгоре". „По време на представлението е весело, в един момент настъпва тишина, защото рязко сменяме жанра и минаваме към по-сериозна тема. Хората много се припознават, много се забавляват, а на финала успяваме да ги замислим и, надявам се, да ги променим към по-добро", добави тя.

Темите, които поставя спектакълът, са какво се случва в една връзка между мъж и жена, след като те попаднат в ежедневието и рутината, които ги отдалечават, кои са нещата, които можем да предприемем, за да съхраним отношенията си, колко важно е да се

Националният център за френско кино въвежда промени в комисията, която отговаря за подбора на пълнометражните продукции, състезаващи се за наградата за най-добър чуждестранен филм на "Оскар"-ите, няколко месеца след като отхвърли "Анатомия на едно падане" през 2024 г., съобщи АФП.

Вместо да избере "Анатомия на едно падане" на Жустин Трие, който спечели  "Златна палма" на кинофестивала в Кан и имаше добри шансове за отличието, Франция предложи "Страсти в кухнята" на Тран Ан Хунг. В крайна сметка той не беше допуснат от американската Академията за кинематографично изкуство и наука до номинациите за "Оскар" за най-добър международен филм. 

"Анатомия на едно падане", избран в пет други категории от организаторите, спечели тазгодишния "Оскар" за най-добър сценарий.

Центърът промени броя на участниците в комисията от седем на 11 души. Освен това мандатът й ще

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провокира активното участие през тази година на ученически киноклубове от Шумен, Варна, Стара Загора и Каспичан“, отбелязват организаторите. 

Фестивалът ще бъде открит на 28 юни, в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“, с откъс от спектакъла „Създатели на българската държава“ по сценарий на Стилиян Стоянов, в изпълнение на Клуб „Традиция“, както и с изложбата „100 години кинолюбителско движение“. Същата вечер в концертната зала на читалището ще започне представителна прожекция на филми от шуменски автори. Ще бъдат излъчени нови киноленти, подготвени от местния киноклуб „Мадарски конник“, от Професионална гимназия по икономика в Шумен, от СУ „Сава Доброплодни“ в града, „Телевизия Шумен“, Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ към Националния военен университет „Васил Левски“ и от средните училища „Панайот Волов“ в Шумен и Каспичан.

Прожекциите на останалата част от филмите, допуснати за участие в конкурсната програма на фестивала, ще бъдат прожектирани на 29 юни в зала „Сава Доброплодни“ на шуменското читалище. В събота ще се състои и кръгла маса, посветена на 100-годишнината от началото на българското кинолюбителско движение и прожекции на епизоди от знакови филми на киноклубовете в страната под надслов „Нов живот на старите ленти“, уточняват от Народно читалище „Добри Войников-1856“ в Шумен и допълват, че награждаването на победителите ще е на 30 юни в зала „Сава Доброплодни“ на културната институция. 

Повече от 40 филма от България, Украйна, Молдова и Северна Македония участваха в конкурсната програма на предишното 21-во издание на Международния фестивал на любителските исторически филми в Шумен през 2022 г. 

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.

Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.

Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса

Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".

Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт. 

Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници. 

Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.

Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им. 

Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ ще събере в Ловеч девет творци от страната. Това е неговото 11-о издание.

Организатори са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“, съобщават от общинската администрация.

Участват живописците Станимир Видев, Иван Велчев – Йово, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милчо Талев и Милена Казакова, и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев. Всички те ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й. 

Артистите ще работят на открито в старинния квартал „Вароша“.

Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“.

Официалното й от

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
2925
Цветни аспекти

Международен фестивал на любителските исторически филми

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите.Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма.

| 26 Юни 2024, 15:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
 Международен фестивал на любителските исторически филми
Международен фестивал на любителските исторически филми
Снимка © Община Шумен

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провокира активното участие през тази година на ученически киноклубове от Шумен, Варна, Стара Загора и Каспичан“, отбелязват организаторите. 

Авторът на "Игра на тронове" Джордж Р. Р. Мартин потвърди, че е възобновена работата по проекта за телевизионен спин-оф "Десет хиляди кораба", който беше спрян преди време, предаде ЮПИ. 

Мартин съобщи в блога си, че носителката на награда "Пулицър" Ебони Бут работи по нов сценарий за проекта. 

"Когато не пише и не продуцира наградените си пиеси на и извън Бродуей, тя е ангажирана от мен и HBO да работи по нов пилотен филм за "Десет хиляди кораба", спин-оф на "Игра на тронове" за кралица Нимерия и Ройнар", казва Мартин за Ебони Бут. "Всички сме много развълнувани от този проект…, макар че все още се опитваме да разберем как ще платим за десет хиляди кораба, триста дракона и гигантски костенурки".

Първоначално пилотният филм е написан от сценариста Брайън Хелгеланд, който разказа пред уебсайта Inverse, че Мартин е харесал работата му, но от HBO са решил

Врачанският художник Александър Василев – Василевса представя в Париж едни от най-добрите български атлети, чрез изложба, която съчетава изкуството и спорта и е без аналог в света, съобщи самият той . 

Изложбата е българското участие в така наречената културна олимпиада, която ще се провежда във френската столица успоредно с най-голямото световно спортно събитие. Тя се организира по покана на Българския културен институт в Париж и лично от неговия директор Десислава Бинева.  

Изложбата се открива днес и в нея са включени най-вече платна от специалните съвместни проекти на художника с различни атлети. От 10 години врачанският творец създава картини - мозаечна живопис, които преди това спортисти, доказали се в своя спорт на световно ниво, са докосвали с четка или оцветени ръце. Затова и изложбата се казва „Споделени движения“.

„Това е моята почит към

Колекционерската изложба "Кралско вълшебство от порцелан" е подредена в Културно-информационния център "Безистен" в Ямбол. В нея са представени близо 100 експоната от висококачествен и рядък порцелан от края на ХVІІІ в. до края на ХХ век.

Подредени са предимно изящно изрисувани комплекти или отделни чинии. Изобразените върху тях крепости, замъци, гербове, църкви, светци, пресъздават културно-историческото наследство и природното богатство на Люксембург – една от най-малките държави в Европа и единствената в света със статут на Велико херцогство. Порцелановите изделия са изработени между 1780 г. и 2000 г. във фабриките на "Вилеруа и Бох" (Villeroy & Boch).

Колекцията е притежание на спортния психолог Атанас Атанасов. Изложбата може да бъде разгледана в Ямбол до края на юли, като входът е свободен, казаха домакините от Културно-информационния център "Безистен".

Спектакълът „Съседите отгоре“ ще се играе в Летния театър в Шумен на 27 август. Режисьор на постановката е Емил Марков, сценограф е Марина Янева. На сцената са актьорите Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Емил Марков и Иван Бърнев.

Силвия Петкова съобщи, че предстои да стартира третият сезон, в който ще се играе спектакълът "Съседите отгоре". „По време на представлението е весело, в един момент настъпва тишина, защото рязко сменяме жанра и минаваме към по-сериозна тема. Хората много се припознават, много се забавляват, а на финала успяваме да ги замислим и, надявам се, да ги променим към по-добро", добави тя.

Темите, които поставя спектакълът, са какво се случва в една връзка между мъж и жена, след като те попаднат в ежедневието и рутината, които ги отдалечават, кои са нещата, които можем да предприемем, за да съхраним отношенията си, колко важно е да се

Националният център за френско кино въвежда промени в комисията, която отговаря за подбора на пълнометражните продукции, състезаващи се за наградата за най-добър чуждестранен филм на "Оскар"-ите, няколко месеца след като отхвърли "Анатомия на едно падане" през 2024 г., съобщи АФП.

Вместо да избере "Анатомия на едно падане" на Жустин Трие, който спечели  "Златна палма" на кинофестивала в Кан и имаше добри шансове за отличието, Франция предложи "Страсти в кухнята" на Тран Ан Хунг. В крайна сметка той не беше допуснат от американската Академията за кинематографично изкуство и наука до номинациите за "Оскар" за най-добър международен филм. 

"Анатомия на едно падане", избран в пет други категории от организаторите, спечели тазгодишния "Оскар" за най-добър сценарий.

Центърът промени броя на участниците в комисията от седем на 11 души. Освен това мандатът й ще

Фестивалът ще бъде открит на 28 юни, в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“, с откъс от спектакъла „Създатели на българската държава“ по сценарий на Стилиян Стоянов, в изпълнение на Клуб „Традиция“, както и с изложбата „100 години кинолюбителско движение“. Същата вечер в концертната зала на читалището ще започне представителна прожекция на филми от шуменски автори. Ще бъдат излъчени нови киноленти, подготвени от местния киноклуб „Мадарски конник“, от Професионална гимназия по икономика в Шумен, от СУ „Сава Доброплодни“ в града, „Телевизия Шумен“, Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ към Националния военен университет „Васил Левски“ и от средните училища „Панайот Волов“ в Шумен и Каспичан.

Прожекциите на останалата част от филмите, допуснати за участие в конкурсната програма на фестивала, ще бъдат прожектирани на 29 юни в зала „Сава Доброплодни“ на шуменското читалище. В събота ще се състои и кръгла маса, посветена на 100-годишнината от началото на българското кинолюбителско движение и прожекции на епизоди от знакови филми на киноклубовете в страната под надслов „Нов живот на старите ленти“, уточняват от Народно читалище „Добри Войников-1856“ в Шумен и допълват, че награждаването на победителите ще е на 30 юни в зала „Сава Доброплодни“ на културната институция. 

Седемнайсетото издание на двудневния международен фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" събра в град Борово, област Русе, участници от страната и чужбина.

На сцената днес се изявиха 92 групи и индивидуални изпълнители, съобщи Петя Маринова, която е част от организационния екип и от журито.

Фестивалът ще продължи и утре, като в двата дни се очаква да се включат общо над 1600 участници. Те са разпределени в различни категории - народни танци, вокални състави, индивидуални изпълнители, деца и възрастни в неравностойно положение, групи за обреди, обичаи и словесен фолклор. По време на събитието участниците представят и народни носии.

"За Борово този фестивал е уникален. Всяка годината хората го очакват с огромно нетърпение. Подготовката е голяма. Днес имаше много интересни участници, сред които и японка, която изпя автентична българска песен. Имахме кукери, а за

От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.

Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.

Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса

Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".

Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт. 

Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници. 

Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.

Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им. 

Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ ще събере в Ловеч девет творци от страната. Това е неговото 11-о издание.

Организатори са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“, съобщават от общинската администрация.

Участват живописците Станимир Видев, Иван Велчев – Йово, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милчо Талев и Милена Казакова, и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев. Всички те ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й. 

Артистите ще работят на открито в старинния квартал „Вароша“.

Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“.

Официалното й от

Повече от 40 филма от България, Украйна, Молдова и Северна Македония участваха в конкурсната програма на предишното 21-во издание на Международния фестивал на любителските исторически филми в Шумен през 2022 г. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.